Home » Свят » 10 години от тройната трагедия във Фукушима: Разказът на един баща
10 години от тройната трагедия във Фукушима: Разказът на един баща

10 години от тройната трагедия във Фукушима: Разказът на един баща

Изминаха 10 години откакто Япония беше засегната от силното земетресение с магнитуд 9.0 по Рихтер, което предизвика масивно цунами. По протежение на североизточния бряг десетки градове и села бяха пометени от вълната.

Бедствието предизвика срив в атомната централа на Фукушима „Даичи“ на 250 км северно от Токио. Близо 470 хил. души са евакуирани от домовете си. Повече от 18 хил. души загиват или все още са в неизвестност, а сред тях е и цялото семейство на Кийокадзу Сасаки.

„В онзи ден, на закуска, оризът ми беше студен. Скарах се със съпругата си преди да тръгна за работа. Когато видях по телевизията кадрите, в които цунамито минаваше край дома ми, не се притесних. Не се притеснявах за семейството си, защото вярвах, че са се евакуирали. На следващия ден отидох там, всичко беше в купища развалини. Помислих си: „Дори не мога да видя къщата си“. Но все още имах надежда, че семейството ми е някъде в безопасност“, разказва Сасаки пред BBC.

Истината обаче се оказва друга. Градът му е напълно унищожен, а 1 на всеки 10 души загива.

„Първо намериха дъщеря ми. От училището й ми се обадиха, обикаляли из моргите в онзи ден, когато видели тялото й. Спомням си как отворих вратата на боулинг залата, в която бе моргата и започнах да гледам ковчезите един по един. Когато видях дъщеря си в ковчега всяка надежда изчезна. Казах й: „Защо не избяга?“. На следващия ден откриха съпругата ми“, спомня си Кийокадзу.

В началото той се опитва да преживее загубата на семейството си като се пропива. „Не помня следващите три години след земетресението. След четири години започнах да говоря с различни хора за съдбата си. Те ми помогнаха отново да намеря себе си. Когато говоря със студенти за това, което съм преживял, винаги ги питам: „Какво бихте направили, ако знаехте, че няма да има утре?“. Може да няма утре, затова трябва да казваме и правим каквото можем днес. Трябва да живеем и ценим всеки един ден, все едно няма утре“, категоричен е той.

Изминаха вече десет години, но времето край Фукушима е спряло точно в 2:45 часа на 11 март 2011 година – моментът, в който земетресението разтриса Япония и води до една от най-опасните ядрени катастрофи в съвременната ни история.

В началото информацията от властите е неясна, а хората губят вяра в тях след като радиацията е открита в плодове, зеленчуци и риба, унищожавайки поминака на земеделците.

Ядрената електроцентрала „Дачи“ е изведена от експлоатация. Събрано е огромно количество ядрени отпадъци, чиято съдба още не е ясна. Почистването може да продължи до 2025 година и да струва 198,3 милиарда долара.

Източник: Днес

Твоят коментар

About Цветан Славчев

Коментари

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.