НАСА бие аларма: Идват рекордни наводнения заради орбитата на Луната

НАСА бие аларма: Идват рекордни наводнения заради орбитата на Луната

Предстоящите естествени промени в орбитата на Луната – т. нар. Лунна колебливост – съчетани с повишаване на морското равнище, причинено от изменението на климата, могат да доведат до рекордно наводнение на Земята през следващите години, разкрива скорошно проучване на американската космическа агенция НАСА и Университетът на Хавай.

В значителна степен ураганите, наводненията и други катаклизми, случващи се на нашата планета, се дължат преди всичко на глобалното затопляне. Има обаче и друг важен фактор, който значително влияе на планетарното време – трептенията в орбитата на Луната, отбелязва проучването.

Това е съвсем реален природен феномен, който през следващото десетилетие според американски изследователи от НАСА ще стане най-значимият. Благодарение на него човечеството го очакват рекордни наводнения, които за много от хората, обитаващи крайбрежните територии, могат да станат катастрофални.

Продължителността на лунните трептения е приблизително 18,6 години.

През първата половина на този период Луната „гаси” приливите и отливите, а през втората половина, напротив, ги увеличава. Според учените началото на активната фаза ще се състои през 2030-те години. Нормалните приливи и отливи ще се увеличат с 0,6 метра и ще бъдат засегнати по-широките крайбрежни зони.

Освен това през този век изследователи от НАСА очакват повече наводнения поради повишаване на морското равнище. Например през 2020 г. САЩ преживяват почти 600 приливни и отливни наводнения, а през следващото десетилетие този брой може да се увеличи трикратно.

Източник: С кафето

Сподели новината

Be the first to comment on "НАСА бие аларма: Идват рекордни наводнения заради орбитата на Луната"

Твоят коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.