Home » Топ новини » Айхан от Варна: Пандемията е можела да бъде предсказана още преди 100 години! ВИДЕО
Айхан от Варна: Пандемията е можела да бъде предсказана още преди 100 години! ВИДЕО

Айхан от Варна: Пандемията е можела да бъде предсказана още преди 100 години! ВИДЕО

Защо пандемията от коронавирус е можела да се предскаже още 100 години назад?

Даже най-заядливите скептици са признали, че пандемията е можела да се предскаже преди 10,20 или 100 години, разказва Айхан Юнал от Варна в новия си клип.

Човечеството е преживяло няколко ужасни пандемии, от които много хора са си загубили живота, но най-странното е, че всички вируси са започвали и отшумявали именно през 20-те години на всяко столетие.
Всичко това ни кара да се замислим: ,,Това не е ли някаква мистична закономерност?“ някой даже говорят за проклятието на 20-те години, да вярвате или не, всеки решава сам.
Но историческите факти говорят сами по себе си.

Когато обработвах този видеоклип настръхвах на много части на клипа, осъзнавайки, какви вируси, пандемии е имало преди години. И преди началото на видеоклипа, искам да ви помоля, след като изгледате видеоклипа до края, ще се радвам да се абонирате за канала ми с камбанка, да коментирате клипа, това помага на канала ми да расте. Приятно гледане на новото ми видео, приятели!

Айхан от Варна1320 година. Черната смърт.

Този бум на пандемията се счита за най-мащабната в историята, пандемията е започнала в Източен Китай през 1320 година. Постепенно е завзела Индия, а след това е стигнала и до Европа. Но на своят пик през 1346 – 1353 година тя е унищожила от 30 до 60% от Европейското население, а по целият свят от нея са починали 700 000 милиона души. Това е 1⁄4 от хората които са живеели тогава.

Вторите бум е продължил до 19 век. Причинителят на Черната смърт е бактерията Yersinia pestis, често срещана при бълхите по различни видове гризачи Малките гризачи от Китай са създали истински катаклизъм, царували са студа и глада, нашествие със скакалци, а след това бурни дъждове и урагани. Нямало е никакви медицински способи, лекарства, ваксини за да се бори с чумата още няколко столетия.

Но именно тогава страдащите хора от европейските градове са измислили система Карантина, всички кораби които са идвали от други държави, пасажерите са стояли по корабите си по 40 дена, преди да започнат да разтоварват стоките си на брега.

1420 година.

1420 г. в руските хроники е описана като период на мор. По това време в Русия бушуват две форми на чума: бубонна и пневмонична. Сред най-засегнатите са били градовете Псков, Галич, Велики Новгород, Кострома. Смъртността е била много висока от вируса, ситуацията се влошила от глада – поради високата смъртност .
Следствие вируса се е изострил, и е царувал страшен глад, който е сложил край на много животи.

1520 година. Едра Шарка

Едрата шарка е още едно ужасно заболяване, което се споменава в древните хроники. 1520 година се счита за времето на едрата шарка. Учените предполагат, че тя произхожда от азиатски страни, а първите случаи случаи на зараза идват от камилите. Вирусът е поразил азиатските страни, особено сериозно е повлиял на демографическата ситуация в Япония, в някой страни даже са починали до 70% от населението. Вирусът бързо достигна Европа. Нужни са било 100 години за да може всеки да се разболее от това заболяване. В същото време европейците колонизират Америка и донасят със себе си инфекцията, която моментално заразява цели индийски селища и унищожава племената завинаги

1620 година. Избухване на чума в Северна Африка.

Чумата не веднъж е поразявала африканските градове, 1620-1621 година Алжир е загубила от 30 до 50 хиляди жители. 1620 година е отбелязана в историята като огнище на ужасяващата чума в Северна Африка. Това заболяване все още се среща периодично в света.

1720 година. Чума 1720 г. е „белязана“ от пристигането на бубонната чума по европейските земи. Тя е получила прякора „Марсилия“, тъй като първите случаи на болестта са били регистрирани в град Марсилия. Чумата е отнела живота на близо 100 000 французи. Първите които са се заразили от вируса са работници на пристанището в Марсилия, които през 25

Май 1720 година, докторите са твърдели, че тези 6 човека са починали след употребяването на некачествена храна, но след това са започнали да почиват и други хора. Властите са се опитвали да съхранят това в тайна, за да не се появява паника сред хората, но числата на жертвите стремително са се покачвали. В разгара на епидемията е нямало нито един случай на оздравял пациент от епидемията. Ситуацията е започнала да се подобрява през Октомври 1721 година, но до тогава чумата е успяла да унищожи животите на около 100 000 хиляди жители на Марсилия.

През Декември лекарите са обявили края на пандемията, въпреки че са имали отново единици случаи след това. Чумата се е предавала по 3 основни пътя

– Дихателен – При него чумните бактерии попадат в белите дробове, след като бъдат вдишани.

– Хранителен – Храната най-често може да бъде заразена чрез пипане от заразени хора или полазване/нагризване от заразени гризачи.

– Пряк контакт – При него бактериите попадат в организма чрез ухапване от заразено насекомо, най-често бълха. Когато смуче кръв от болен, бълхата поема заедно с кръвта и чумни бактерии.

Различните видове бълхи са различно опасни. Отбелязан е паралел между нагънатостта на предстомахчето и способността на съответния вид да заразява. Най-опасна е плъховата бълха.

1820 г. Холера

След 100 години човечеството отново се е срещнал с вирус. Първата по рода си Холерна пандемия Тази тежка заразна болест започнала от Калкота, това е малък град в Индия, но бързо се разпространила по целия свят, обхващайки огромен брой азиатски, африкански и европейски страни. Пандемията е отнела живота на хиляди хора, а ако не и милиони, само след 7 години вирусът е спрял да се разпостранява през 1827 година. Холерата се е разпространявала най-често чрез заразена храна или вода и много рядко от човек на човек.

В най-тежките си форми холерата е една от смъртоносните известни болести, като е възможно заразен пациент да умре в рамките на три часа, ако не е подложен на лечение. В повечето случаи смъртта настъпва след 18 часа до няколко дни, ако пациентът не бъде рехидратиран. При холерата се наблюдава тенденция за епидемично и пандемично разпространение.

1920 г. Испански грип

Испански грип или както повечето хора го наричан ,,Испанка“ е отнел живота на повече хора отколкото първата и втората световна война взети заедно. През първите 18 месеца са се заразили над 550 000 милиона души, а това е 29,5% от цялото население. За разлика от повечето грипни епидемии, които засягат предимно малолетни и по-възрастни хора в недобро здравословно състояние, при испанския грип голяма част от заразените са млади зрели хора в отлично здраве. Този грип се счита за най-разрушителният в историята на човечеството, както и по брой заболели, така и по брой починали. Хората които си губят живота са около 100 милиона.

2020 г. Корона вирус

През 2020 г. човечеството се среща отново с вирус, епидемията COVID-19 е започнала в Китай и вече е завладяла целият свят. Заразили са се близо 110 милиона души, от които 2,4 милиона души са починали. Коронавирусът се разпостранява по въздушен път(кашляне, кихане, говорене, а също така и чрез ръкостискане. По-рядко срещани симптоми – болки, възпалено гърло, диария, конюнктивит, главоболие, загуба на вкус и обоняние, обрив по кожата или промяна в цвета на пръстите на ръцете или краката. Тежки симптоми – затруднено дишане или недостиг на въздух, болка
и тежест в гърдите, загуба на реч или скованост.

Може да се разпространи, също така и когато заразен човек докосне каквото и да е повърхност, която преди това е докосвана от заразен човек. Коронавирусът COVID-19 засяга различни хора по различен начин. Повечето заразени хора развиват леко до умерено заболяване и се възстановят без хоспитализация. Най-често срещани симптоми – температура, суха кашлица, умора. По-рядко срещани симптоми – болки, възпалено гърло, диария, конюнктивит, главоболие, загуба на вкус и обоняние, обрив по кожата или промяна в цвета на пръстите на ръцете или краката.

Основната нейна опасност се основа в това, че заразяването на здрав човек, може да измине от 5 до 14 дни, след контакт със заразен, а понякога заболяването протича въобще без симптомно , затова даже хората не могат да разберат кой е разпространител . В момента в повечето страни има карантина и строг контрол с маските. Страните продължават да се борят, а любителите на конспиративните теории се опитват да разберат подобна цикличност.

Петел

Твоят коментар

About Цветан Славчев

Коментари

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.