Home » Топ новини » Скритите фактори в битката за кмет на София
битката за кмет на София

Скритите фактори в битката за кмет на София

Електоратите на „Демократична България“ и ВМРО изглеждат ключови за изхода от очаквания балотаж между фаворитите Манолова и Фандъкова, но това може да се окаже измамно, научи 365novini.

За първи път от може би 15 години битката за кмет на София не изглежда предрешена. Влизането на доскорошния омбудсман Мая Манолова в състезанието заплашва фактическия монопол на партия ГЕРБ в столицата. Наблюдателите са почти единодушни, че евентуална загуба на Йорданка Фандъкова ще нанесе съкрушителен удар върху формацията на Бойко Борисов. Някои смятат, че това ще доведе и до падане на правителството.

На този етап все още няма адекватно предизборно социологическо проучване, свързано с изборите в София. В края на август „Галъп“ публикува изследване, според което Манолова води с 8% пред Фандъкова – 48 срещу 40%. То обаче бе поставено под съмнение заради недостатъчния брой анкетирани и заради това, че допитването е направено в разгара на летния сезон, когато много активни софиянци са на почивка.

Някои видяха и конспирация – че изследването цели да внуши предимство на Мая Манолова и е инспирирано от проруски кръгове.

Така или иначе за първи път от много години се очаква изборите в София да минат оспорвано и през балотаж, а не спокойно и с разгром от ГЕРБ на първи тур.

Имат ли обаче потенциал кандидати от по-задните редици да поднесат изненада?

Трета сила в София е „Демократична България“ (ДБ), която номинира арх. Борислав Игнатов. Според резултатите от евроизборите през май т.г. коалицията между ДСБ, „Да, България“ и „Зелено движение“ са на около 10% зад „БСП за България“, която подкрепя Мая Манолова.

Игнатов не е популярна фигура и тепърва навлиза в политиката. Това може и да е предимство, но в случая по-скоро не е. Кандидатът на ДБ видимо няма харизма и изглежда по-скоро интровертен тип, който трудно може да привлече периферен вот.

Друг проблем за „Демократична България“ е, че от сдружението „Спаси София“ също излъчиха кандидат за кмет в лицето на младия Борис Бонев, което внася разцепление сред електората на столичната интелигенция. Това бе признато и от самите лидери на ДБ, които обявиха, че са преговаряли за сътрудничество със „Спаси София“, но то е било отхвърлено.

Такъв проблем около Мая Манолова по-скоро няма. Там левицата в лицето на БСП и АБВ се обедини. Освен това Манолова получава подкрепа и от формации, които се числят по-скоро към център-дясното пространство като „Движение България на гражданите“, Земеделски народен съюз, НДСВ.

ГЕРБ започна да се изхабява в София, а разликата с БСП сериозно се скъси, което се видя и на евровота.

Средно в трите столични изборни района тя бе около и под 5%. Затова и социолозите смятат, че на вероятния балотаж всичко ще зависи от това в коя посока ще се прелеят гласовете на третата политическа сила – „Демократична България“, която взе около 16% (на евроизборите).

Избирателите на ДБ обаче са волатилни и не изпълняват партийни указания, каквито едва ли и ще получат. Лидерите на коалицията ще са в деликатна ситуация и надали ще подкрепят изрично Йорданка Фандъкова или Мая Манолова.

Първата е висш фактор от партия ГЕРБ, водена от авторитарния Бойко Борисов, когото „Демократична България“ се опитва да събори от властта.

Мая Манолова пък е с ляво-популистки профил и произхожда от партията на бившите комунисти БСП.

От страна и на Фандъкова, и на Манолова текат процеси по ухажване на столичната интелигенция. Електоратът на „Демократична България“ обаче е много вероятно на втория тур да не е особено активен, а и вотът му да се разцепи. Т.е. този вот може да се самонулира и да няма съществено значение за изхода от състезанието.

Затова и щабовете на Манолова и Фандъкова може би трябва да обърнат сериозно внимание на един скрит фактор, който като че ли се подценява. А това е партия ВМРО, която се оказа хит на евроизборите.

Освен на национално ниво формацията на Красимир Каракачанов имаше силен резултат и в София.

В 23-и и 24-и столични избирателни райони ВМРО получи около 9% и бе четвърта сила. В 25-и обаче бе на трето място с почти 11%, надскачайки „Демократична България“.

Електоратът, гласуващ за ВМРО, е мотивиран основно от проблемите с циганите в София и това не е за пренебрегване. В столицата има квартали, които изпитват особено голям тормоз от това население. Той е свързан най-вече с кражби и замърсяване на въздуха през зимата заради отопляване с отровни материали.

Лидерите на ВМРО обявиха, че в кампанията си ще залагат на защита не на интересите на хората от жълтите павета, а на тези от кварталите.

От формацията на Красимир Каракачанов обаче продължават да пазят в тайна кой ще е кандидатът им за кмет. Заявката е да го обявят на 21 септември.

Вероятността номинацията им да е хитова и да разбие статуквото не е голяма, така че е интересно да се разсъждава накъде ще отиде електоратът на ВМРО на втория тур. Ситуацията и тук е деликатна. ВМРО е коалиционен партньор на ГЕРБ във властта. От друга страна, избирателите им са преобладаващо патриотично-консервативни, каквито са и тези на БСП.

От трета, Мая Манолова не е типичният консерватор – тя например като омбудсман подкрепяше приемането на Истанбулската конвенция, която бе използвана от националистите за антигей риторика.

Ръководството на ВМРО едва ли ще даде еднозначна подкрепа за Манолова или Фандъкова на втори тур.

Изводът е, че двете фаворитки трудно ще мотивират избирателите на „балансьорите“ от ДБ и ВМРО да гласуват на балотажа категорично в една или друга посока.

Т.е. ако едната от тях вземе по-сериозна преднина на първия тур (над 6-7%), същата вероятно ще надделее и на втория. Особено ако е Мая Манолова, която се очаква да привлече допълнителен протестен вот и от други, по-малки формации.

Това обаче ще важи, ако кампанията и контекстът около нея протекат спокойно и по правилата. А такива индикации няма.

През последните дни като че ли властта и задкулисните фактори в съдебната система са изпаднали в паника и инспирират скандал след скандал, което е в полза на опозицията.

Атаката към приятелката на Борислав Игнатов в сайта „Пик“, „шпионският“ скандал с движението „Русофили“, казусът с цензурирането на топжурналиста от БНР Силвия Великова, арестът на фоторепортера от ClubZ Веселин Боришев за снимане на полицаи преди протест срещу номинирания за главен прокурор Иван Гешев подкопават доверието в ГЕРБ. Бойко Борисов се опитва да се дистанцира от случващото се, отричайки че има нещо общо. Премиерът и лидер на ГЕРБ е доказал, че е майстор на пропагандата и умее да превръща негатива в позитив, но и неговите възможности не са безкрайни.

Любопитно е дали властта ще (успее да) изкара компромати срещу Мая Манолова и обкръжението й. И дали, ако това се случи, няма да се върне в обратна посока и да удари като бумеранг по рейтинга на ГЕРБ, както става често в подобни ситуации.

От значение за изхода от изборите обаче е и традицията – след падането на тоталитарния режим БСП никога не е печелила кметски вот в София, а градоначалникът винаги се е излъчвал от десницата.

Флагман

Твоят коментар

About 365Novini

Коментари

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.