Home » Здраве » Използвате ли втори път пластмасова бутилка, има риск от норовирус
Използвате ли втори път пластмасова бутилка

Използвате ли втори път пластмасова бутилка, има риск от норовирус

Да не го причиняваме на децата през лятото, препоръчва 365novini.

Проучване, публикувано в канадското списание за обществено здраве, представи тревожни резултати от проби с използвани двукратно и трикратно пластмасовибутилки от минерална вода.

В малко училище за ден са били изследвани 76 бутилки с вода, които учениците вземат със себе си от дома си. Анализите са показали, че близо две трети от тях са били заразени с норовирус

Той надвишавал нормата за пределно допустима концентрация поне няколко пъти. Учените подчертават, че това се случва във всички бутилки, коитоведнъж са били отворени, изпразнени, но продължават да стоят у дома при нормална стайна температура.

Според Националния център за заразни и паразитни болести норовирусната инфекция е стомашно-чревно заболяване при хората, причинено от вируси от род Norovirus, семейство Caliciviridae.

Познатите до момента човешки норовируси са обединени в три геногрупи, които обхващат повече от 30 генотипа, но пък нови норовирусни щамове се появяват на всеки 3-4 години.

Норовирусите са водещ етиологичен причинител на вирусни гастроентерити при хора от всички възрасти в световен мащаб. Те са силно контагиозни (по-малко от 10-20 вирусни частици са достатъчни, за да предизвикат клинично проявена инфекция), бързо се разпространяват и могат да засегнат практически всеки. Освен това са силно устойчиви в околната среда, издържат неколкократни замразявания и размразявания, както и нагряване до 600 градуса С. Инкубационният период е кратък от 12 до 48 часа).

Най-честите симптоми на заразата са: обилно и многократно повръщане (водещ симптом);диария; гадене; стомашни и коремни болки. По-рядко срещани симптоми са повишена температура, втрисане; главоболие; както и неопределени болки по тялото.

Особено уязвими са децата и хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания или отслабена имунна защита.

Най-честото усложнение е тежката дехидратация в резултат на повръщане и диария. Понякога симптомите са леки и продължават около седмица.

Сезонност, разпространение, източник на инфекцията

Норовирусни инфекции се наблюдават повсеместно и целогодишно, но пикът на инфекциите в страните с умерен климат обикновено е през зимата. Въпреки че инкубационният период е сравнително кратък, източникът на инфекцията в повечето случаи е трудно да бъде установен, поради много малката инфекциозна доза и честото безсимптомно отделяне на вируса.

Механизъм и фактори на предаване

Предаването е основно по фекално-орален механизъм. Но често е възможно и контактнобитово заразяване. То най-често се осъществява чрез:

Поглъщане на храна или течности, замърсени с норовируси;

Допир до замърсени с норовируси повърхности и случаен допир до устата;

Пряк контакт с болен или наскоро преболедувал, споделяне на общи съдове и прибори за храна, тоалетни принадлежности, санитарни и тоалетни помещения.

Не съществува ваксина срещу норовирусите, както и етиологично лечение, то е симптоматично.

24zdrave.bg

Твоят коментар

About 365Novini

Коментари

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.